Veb lokacije i aplikacije popularnije među Latinoamerikancima u SAD od drugih grupa čine ih podložnijim i izloženosti dezinformacijama i njihovom deljenju, prema izveštaju Nielsena.
Naime, 28% sadržaja koji Latinoamerikanci vide na veb lokacijama sa vestima koje najčešće posećuju označeno je kao pristrasno, zasnovano na zaveri ili pseudonaučno.
Te dezinformacije mogu uticati na zdravstvene odluke i „podrivati poverenje u naše demokratske sisteme“, upozorava se u izveštaju.
Nielsen takođe upozorava da moderirani sadržaj na društvenim platformama i tradicionalna ili algoritamska provera činjenica mogu propustiti lažne informacije jer je veći deo sadržaja koji se deli na španskom.
U brojkama, kako Nilsen ističe, to izgleda tako da Latinoamerikanci provode više vremena na većini aplikacija društvenih medija i usluga za razmenu poruka, gde informacije iz lošeg izvora mogu postati viralne.
Instagram sadržaj uglavnom dopire do 69% Latinoamerikanaca između 18-23 godine, u poređenju sa 53% za druge odrasle osobe starije od 18 godina u SAD.
Snapchat takođe ima veći doseg: 50% mladih Latinoamerikanaca, za razliku od 29% opšte odrasle populacije SAD koristi ovu aplikaciju.
A Latinoamerikanci koriste VhatsApp 27% više, Telegram 7% više, a Discord i Tvitter do 6% češće u odnosu na druge grupe stanovništva u SAD.
Platforme „koje imaju veći sastav Latinoamerikanaca među svojim korisnicima do kojih dopiru imale su više i sadržaja koji je pristrasan ili sumnjiv i koji je samim tim dopreo do većeg broja Latinoamerikanaca na španskom ili engleskom jeziku, rekla je za NBC News viša potpredsednica za različite uvide u ponašanja potrošača u Nielsenu.
Dakle, u suštini, ako ste belac, manje su vam šanse da vidite takvu vrstu sadržaja nego ako ste Latinoamerikanac. Nielsenova studija je takođe razmatrala zastupljenost različitih latino zajednica na TV-u i strimingu i otkrila da je „u velikoj meri vođena“ sadržajem na španskom jeziku.
Oko 10% programa ima najmanje jedan latino karakter na TV-u, ali kada se izuzme španski sadržaj, taj broj pada na samo 6%.
Poštovani pre kontaktiranja najljubaznije vas molimo da se upoznate sa našom politikom o privatnosti.
Demokratije bi trebalo da počivaju na istinitim informacijama, a ukoliko inform...
Ruske kampanje dezinformacija preko klonova autentičnih medija nisu novost od k...
Slika krvavog leša. Fotografija bebe koja plače, uređena tako da izgled...
Amnesti internešenal je otkrila alarmantan porast zagovaranja mržnje koja pred...
U eri sve većeg tehnološkog napretka i prodora interneta širom ...
Plate zaposlenih u Srbiji među najnižima u regionu i Evropi Prose...
U svakom društvu, postoje teme koje se radije preskaču. Određen...
Na ulice Tirane je 13. maja izašlo više desetina hiljada ljudi koj...
U junskom istraživanju crnogorskog Centra za demokratiju i ljudska pr...
* Pomeranje zadatih rokova za završetak deonice Preljina - Požega je u...
2023. Sva prava zadržana.
Zabranjeno je svako kopiranje sadržaja sajta.