Dok se jedan od najvećih sukoba u poslednjih 50 godina odvija pred očima sveta na ulicama i na nebu iznad Izraela, na društvenim mrežama se šire dezinformacije o napadu. Najnoviji rat između Izraela i Hamasa je i test kako platforma X prenosi informacije tokom velikih kriza, a utisak je za sada loš.
Dok se jedan od najvećih sukoba u poslednjih 50 godina odvija pred očima sveta na ulicama i na nebu iznad Izraela, na društvenim mrežama se šire dezinformacije o napadu. Najnoviji rat između Izraela i Hamasa je i test kako platforma X prenosi informacije tokom velikih kriza, a utisak je za sada loš.
Nedugo nakon što je u subotu, 7. oktobra, počeo još jedan krvavi oružani konflikt između Izraela i Palestinaca, na društvenim mrežama počeli su da se šire obmanjujući snimci, fotografije i informacije.
Način na koji platforma X prenosi informacije o sukobu Izraela i Hamasa je pod lupom nakon pravog potopa lažnih postova.
Mnogo je dokaza da ni sama platforma X nije prošla test.
Nije potrebno mnogo vremena i skrolovanja da korisnik X, ukoliko na platformi pretražuje Izrael ili Gazu, pronađe sumnjive, teško dokazive ili već opovrgnute informacije.
X, kao i drugi izvori informacija, podložan je glasinama, lažnim tvrdnjama i propagandi tokom velikih sukoba, prirodnih nepogoda ili nesreća.
Video snimak izraelskog vazdušnog napada koji navodno pokazuje odmazdu za subotnji iznenadni napad palestinske grupe Hamas brzo je postao viralan.
„VIDEO: Izraelske vazduhoplovne snage gađaju terorističke mete u Gazi“, navodi se u obmanjujućem naslovu objave koja je podeljena na Fejsbuku i na X, nakon što su se na internetu pojavile vesti o sukobu.
Međutim, snimak koji prikazuje izraelski vazdušni napad na pojas Gaze, zabeležen je 13. maja u gradu blizu severne granice Gaze i već tada objavljen na Jutjubu.
Još jedan video snimak doveo je u zabludu mnoge korisnike društvenih mreža.
Snimak kamiona na autoputu u južnom Izraelu, na kojima se prevoze dva mlaznjaka, pogrešno je prikazan kao evakuacija vazdušnih baza u Izraelu, nakon što je palestinska islamistička grupa Hamas pokrenula iznenadni napad na Izrael.
Neki korisnici su tvrdili da je prikazano kako izraelske odbrambene snage evakuišu vazdušne baze u blizini Gaze, dok su pojedini korisnici naveli da snage Hamasa odvoze izraelske avione.
Taj snimak je, međutim, objavljen još prošlog meseca na Jutjubu, dok je ponovljena verzija snimka pogledana stotine hiljada puta.
Nalog koji je imitirao Jerusalim post objavio je lažnu vest da je izraelski premijer Benjamin Netanjahu odveden u bolnicu, što je objava koja je imala više od 700.000 pregleda.
Brojni nalozi su promovisali lažni dokument u kojem se navodi da je Bela kuća odobrila pomoć od osam milijardi dolara Izraelu.
Drugi su objavili video snimak zgrada koje su se rušile u Siriji u prošlosti i rekli da su u Gazi.
Foto: AP/BETA/Fatima Shbair
Mnogi od obmanjujuće označenih video snimaka su podelili verifikovani korisnici na X.
U međuvremenu, obe borbene strane su se okrenule društvenim medijima i tehnološkim platformama kako bi se uključile u informacioni rat.
U desetinama postova na X, TikTok-u i Instagramu, izraelski zvanični nalozi na društvenim mrežama osudili su Hamas i više puta izjavljivali: „Mi smo u ratu“.
U jednom video snimku objavljenom na Instagramu i X, Izrael je uporedio Hamas sa ISIS-om.
„Ista ideologija, različita imena“, navodi se u tekstu postavljenom preko snimka navodne otmice.
Mnoge društvene mreže, uključujući ne toliko strogo moderiran X, zabranile su naloge i političare povezane sa Hamasom.
Hamas se potom okrenuo prvenstveno platformi za razmenu poruka Telegram, kako bi distribuirali svoj sadržaj, što je dovelo do ogromnog rasta pratilaca tih naloga.
Hamas je objavio promotivne video snimke, kao i snimke sa terena, na kojima se vidi beskrupulozno nasilje.
Među snimcima koji su kružili u subotu bili su video snimci izraelskih civilnih talaca odvedenih u Gazu.
Drugi navodno pokazuju kako Hamas otvara vatru na izraelske učesnike muzičkog festivala.
Poštovani pre kontaktiranja najljubaznije vas molimo da se upoznate sa našom politikom o privatnosti.
Najnovije takve tvrde pojavile se povodom dešavanja u Kurskoj oblasti, pa...
Telegram je postao jedan od glavnih alata za širenje prokremaljskih dezin...
Iako snažan razvoj veštačke inteligencije može da izazove mnoge prob...
Evropska komisija je zamišljena kao organ koje ima nadnacionalni karakter...
Novinari, civilno društvo i istraživači imaju mnoge zamerke na generati...
Plate zaposlenih u Srbiji među najnižima u regionu i Evropi Prose...
U svakom društvu, postoje teme koje se radije preskaču. Određen...
Na ulice Tirane je 13. maja izašlo više desetina hiljada ljudi koj...
U junskom istraživanju crnogorskog Centra za demokratiju i ljudska pr...
Cilj EU je jasan – neophodno je smanjiti zavisnost Evrope od Kine kada je ...
2024. Sva prava zadržana.
Zabranjeno je svako kopiranje sadržaja sajta.