Edukacija / U Makedoniji novi alat za prepoznavanhe laznih vesti

Fenomen širenja lažnih vesti i dezinformacija na društvenim mrežama i medijima, koji sve više raste u svetu i na koji Makedonija nije imuna, nameće potrebu za koordinisanim i odlučnim delovanjem protiv ovakvih štetnih pojava za društvo i građane.

U Makedoniji novi alat za prepoznavanhe laznih vesti
Foto: Pixabay

Edukacija / U Makedoniji novi alat za prepoznavanhe laznih vesti

Fenomen širenja lažnih vesti i dezinformacija na društvenim mrežama i medijima, koji sve više raste u svetu i na koji Makedonija nije imuna, nameće potrebu za koordinisanim i odlučnim delovanjem protiv ovakvih štetnih pojava za društvo i građane.

autor teksta
Dejan Srbinovski | Demostat | Beograd 9. Apr 2023 | Edukacija

Digitalne dezinformacije su globalni izazov, koji zahteva stvaranje novih koalicija, nove odgovore, alate i strategije da se svet nosi sa tim. Fenomen širenja lažnih vesti i dezinformacija na društvenim mrežama i medijima, koji sve više raste u svetu i na koji Makedonija nije imuna, nameće potrebu za koordinisanim i odlučnim delovanjem protiv ovakvih štetnih pojava za društvo i građane.

Koliko je pitanje lažnih vesti i dezinformacija ozbiljno u zemlji, može se prepoznati iz ovonedeljne izjave generalnog sekretara NATO-a Jensa Stoltenberga, koji je istakao da su NATO saveznici spremni da daju Severnoj Makedoniji, koja se suočava sa raznim vrstama hibrida  i sajber napada,  tehničku podršku i jaču saradnju u borbi protiv dezinformacija.

- Ovi koraci su kratkoročni i dugoročni, koje NATO i njegovi saveznici mogu preduzeti da podrže Severnu Makedoniju u njenoj odbrani od hibridnih napada sa kojima se suočava. Nedavno sam razgovarao o ovom pitanju sa premijerom Severne Makedonije i naravno da je NATO tu da pomogne i podrži saveznike jer mi sada pružamo pomoć i podršku Severnoj Makedoniji koja se suočava sa raznim vrstama hibridnih i sajber pretnji. rekao je Stoltenberg.

U međuvremenu, vredi napomenuti da je nedavno Centar za strateške komunikacije pri NATO-u napravio interaktivnu obuku, koja će putem alata i igre postavljene na Fejsbuku omogućiti građanima da prijave, provere i analiziraju informacije za koje se sumnja da su lažne. 

Ovaj NATO alat objavljen na https://f2n2.mk/world-about-disinfo/  ima za cilj da podstakne čitaoce i društvene faktore da savesnije koriste društvene mreže, pažljivije čitaju i analiziraju o kakvoj se informaciji radi.

Prema najavama NATO centra za strateške komunikacije objavljenim na sajtu uz makedonsku podršku „Svet za dezinformacije u MK“, u budućnosti se planira priprema dodatnog softverskog okvira u pojedinim sektorima i elementima u svakoj državi članici NATO-a. uključujući i našu, koja će imati za cilj stvaranje snažnije borbe i prevencije ove pojave.

Ukratko, sastoji se od svakodnevnog sistematskog praćenja odabranih programa sa TV kanala, društvenih mreža i internet portala, kroz upotrebu različitih alata, razvijenih programa i softvera otvorenog koda, koji će otkriti lažne vesti i doprineti njihovom suzbijanju i oporavku građana. Poverenje u demokratiju i demokratske vrednosti kroz sveobuhvatno i sistematsko praćenje razvoja narativa. Fokus alata biće na narativima dezinformacija (domaćih i stranih) koji se pojavljuju oko ključnih događaja vezanih za evroatlantske integracije Severne Makedonije. Akronim „F2N2” na internet portalu koristiće se na tri jezika, koji su već dostupni na sajtu, kako bi svi građani otkrili lažne vesti i prijavili ih.

U svetlu aktuelnih dešavanja, konsultovani stručnjaci kažu da su suštinske vrednosti NATO alijanse solidarnost u svakoj prilici. Pored člana 5 NATO-a, koji se odnosi na kolektivnu odbranu, dobro je pomenuti solidarnost koju nudi Alijansa kada je u pitanju ekonomska saradnja, hibridne pretnje i dezinformacije.

– Svi ti oblici koji podrazumevaju svojevrsni atak na suštinske infrastrukture koje su važne za jednu državu deo su koordinacije između članica Alijanse. Ona nije samo neophodna u vojnoj saradnji, već i sajber napadi spadaju u ovaj deo pretnji na kojima bezbednosni savez radi. Sajber odbrana je, u principu, samo jedno od oblasti u kojima male države mogu da prednjače. Takav je primer Estonije u NATO-u, zemlje u kojoj je stacioniran i centar za sajber odbranu Alijanse. Ovaj konkretan primer ukazuje da je vojna alijansa ozbiljna institucija koja se, između ostalog, bavi i bavljenjem napadima iz virtuelnog sveta – ističe Ružin.

Bivši ambasador Makedonije pri NATO Ružin objašnjava da za sada nismo bili direktno na meti sajber napada Rusije jer smo mala zemlja, ali to ne znači da se to neće desiti u budućnosti, iako prema Ružinu, Moskva aktivno radi na pokušajima da poremeti institucije lažnim vestima.

- Mi kao država kasnimo sa ovom tehnologijom i mislim da Zakon nije dovoljno prilagođen. Međutim, mi živimo u novom svetu za razliku od pre 20 godina i moramo da se orijentišemo na izazove sa kojima se suočavamo. Neophodne su tesne investicije u tom segmentu, digitalizaciji, medijskoj pismenosti i u tom pravcu verujem da se ove podrške Alijanse mogu sprovesti na delu. To bi bilo otvaranje odeljenja za naučna istraživanja u odbrambene svrhe itd. Ovim konkretnim koracima naši kadrovi bi mogli da se obuče kako da se nose sa ovim izazovima koje donose dezinformacije i strana propaganda - podvlači Ružin.

Video igrica o dezinformacijama

NATO-ov Centar za strateške komunikacije čak je ovih dana napravio novu igru kako bi pomogao čitaocima da lakše uoče lažne vesti. Igra je svojevrsni trening za prepoznavanje dezinformacija. Postavljena je na Fejsbuk i otvorena je za sve FB korisnike. Igrači su postavljeni u virtuelnu ulogu menadžera u izdavačkoj kompaniji, gde mogu da zarade virtuelni novac tako što će prikupiti što više publike objavljivanjem vesti i informacija. Igra, odnosno alat, ima tri nivoa, od kojih svaki daje mogućnost igračima da razmišljaju i prepoznaju mogućnosti prevare. Ova NATO igra ima za cilj da podstakne čitaoce i društvene faktore da savesnije koriste društvene medije i pažljivije čitaju.

Izvor: https://www.slobodenpecat.mk/chadorot-na-nato-kje-pomogne-da-ne-prokisnuvame-na-lazhni-vesti/

Komentari

Poštovani pre kontaktiranja najljubaznije vas molimo da se upoznate sa našom politikom o privatnosti.

Edukacija
Medijski stubovi demokratije: Serijal o evropskim javnim servisima
Medijski stubovi demokratije: Serijal o evropskim javnim servisima

U većini evropskih zemalja postoji jedan ili više javnih servisa, koji s...

Da li Ukrajina zaista koristi hemijsko oružje protiv ruske vojske?
Da li Ukrajina zaista koristi hemijsko oružje protiv ruske vojske?

Najnovije takve tvrde pojavile se povodom dešavanja u Kurskoj oblasti, pa...

Telegram - efikasno rusko propagandno sredstvo
Telegram - efikasno rusko propagandno sredstvo

Telegram je postao jedan od glavnih alata za širenje prokremaljskih dezin...

Pet AI alata za pomoć novinarima
Pet AI alata za pomoć novinarima

Iako snažan razvoj veštačke inteligencije može da izazove mnoge prob...

Šta rade evropski komesari
Šta rade evropski komesari

Evropska komisija je zamišljena kao organ koje ima nadnacionalni karakter...

demostav
NAJČITANIJE
Ko koliko zarađuje u Evropi
Ko koliko zarađuje u Evropi

Plate  zaposlenih u  Srbiji među najnižima u regionu i Evropi Prose...

NATO od Srbije udaljen tri godine
NATO od Srbije udaljen tri godine

  U svakom društvu, postoje teme koje se radije preskaču. Određen...

Albanija: Izbori na najvećoj evropskoj plantaži marihuane
Albanija: Izbori na najvećoj evropskoj plantaži marihuane

Na ulice Tirane je 13. maja izašlo više desetina hiljada ljudi koj...

Gde u Evropi ima litijuma i zašto se ne eksploatiše?
Gde u Evropi ima litijuma i zašto se ne eksploatiše?

Cilj EU je jasan – neophodno je smanjiti zavisnost Evrope od Kine kada je ...

Predsednik Demokrata Crne Gore ekskluzivno za Demostat
Predsednik Demokrata Crne Gore ekskluzivno za Demostat

  U junskom istraživanju crnogorskog Centra za demokratiju i ljudska pr...

2024. Sva prava zadržana.
Zabranjeno je svako kopiranje sadržaja sajta.

UŽIVO
Ovaj sajt koristi "kolačiće" kako bi se obezbedilo bolje korisničko iskustvo. Ako želite da blokirate "kolačiće", molimo podesite svoj pretraživač.
Više informacija možete naći na našoj stranici Politika privatnosti