Očigledna namera Albanaca da integrišu sever Kosova jasno pokazuje da oni nemaju nikakvu nameru da uspostave Zajednicu srpskih opština
Očigledna namera Albanaca da integrišu sever Kosova jasno pokazuje da oni nemaju nikakvu nameru da uspostave Zajednicu srpskih opština
Najnovija eskalacija tenzija predstavlja ozbiljnu prepreku bilo kakvom nastavku dijaloga (Beograda i Prištine), iako, da budemo iskreni, taj dijalog ionako ničemu ne vodi, poručuje Timoti Les, saradnik Demostata sa Univerziteta Kembridž, komentarišući aktuelne blokade administrativnih prelaza Brnjak i Jarinje, kao i pojedinih putnih pravaca, koje su prošle sedmice započete kao reakcija Srba sa severa Kosova na odluku Prištine da uvede takozvane mere reciprociteta u vezi sa registarskim tablicama. Prištinske vlasti su, podsetimo, na pomenute prelaze postavile specijalne jedinice Rosu, što dodatno komplikuje situaciju.
Prema Lesovom mišljenju, “očigledna namera Albanaca da integrišu sever Kosova jasno pokazuje da oni nemaju nikakvu nameru da uspostave Zajednicu srpskih opština”.
-S druge strane, Srbija nema nikakvu nameru da prizna Kosovo jer nema nikakav očigledan podsticaj da to učini. Time se stvara nova realnost na Kosovu. Sve je izvesnije da neće biti pronađeno nikakvo rešenje za kosovski spor putem pregovora, što će se odraziti na bezbednost i stabilnost ovog regiona, tvrdi Les.
Naš sagovornik smatra da inicijativa “Otvoreni Balkan”, u kojoj učestvuju Srbija, Albanija i Severna Makedonija, “nije u potpunosti propala” zbog aktuelnih blokada na Kosovu, “ali ono što se trenutno događa predstavlja ozbiljnu stagnaciju”.
-Jasno je da će odnosi Srbije i Kosova sada biti na silaznoj putanji, jer je Priština odlučila da ne može više da toleriše nezadovoljavajući status kvo, i želi da stvori nove političke činjenice na terenu - preciznije govoreći, da uspostavi ujedinjenu kosovsku državu bez etničkih regiona. Zbog toga je u sukobu sa Srbijom, koja neće prihvatiti ono što vidi kao napor da se Kosovo etnički očisti od Srba. Stoga, Kosovo neće sesti za pregovarački sto i ispregovarati ulazak u bilo kakvu novu regionalnu organizaciju čiji je Srbija deo, naročito jer Kosovo veruje da bi to omogućilo Srbiji da “suviše” utiče na međunarodne poslove, objašnjava Timoti Les.
Les napominje da “ne vidi veliku šansu” da Otvoreni Balkan “daleko odmakne” jer zbog protivljenja Kosova da se pridruži to neće učiniti ni BiH ni Crna Gora. “Otvoreni Balkan ostaće ograničen na Srbiju, Albaniju i Severnu Makedoniju, čime će se na kraju smanjiti i njihov entuzijazam da postignu nešto značajno”, tvrdi on.
Poštovani pre kontaktiranja najljubaznije vas molimo da se upoznate sa našom politikom o privatnosti.
Najviše stranog propagandnog uticaja koji je širen u našoj ...
Najnovije ankete predstojećih američkih predsedničkih izbora pokazuju veoma n...
Prenosimo analizu Robert Lansing Instituta povodom Guterešove odluke da s...
Na desetom samitu Berlinskog procesa, održanom 14. oktobra u Berlinu ove godine...
Javne ličnosti poput glumaca, političara, sportista, influensera i svih drugih...
Plate zaposlenih u Srbiji među najnižima u regionu i Evropi Prose...
U svakom društvu, postoje teme koje se radije preskaču. Određen...
Na ulice Tirane je 13. maja izašlo više desetina hiljada ljudi koj...
U junskom istraživanju crnogorskog Centra za demokratiju i ljudska pr...
Cilj EU je jasan – neophodno je smanjiti zavisnost Evrope od Kine kada je ...
2024. Sva prava zadržana.
Zabranjeno je svako kopiranje sadržaja sajta.