Novinar i programski direktor Demostata Zoran Panović smatra da je cela priča sa ostavkom Nebojše Stefanovića na Glavnom odboru Srpske napredne stranke (SNS) "završena vrlo elegantno" i da je kada se radi o "gunguli oko afere prisluškivanja predsednika Aleksandra Vučića, na neki način s te strane Stefanović pomalo amnestiran, napravljen je prostor za Aleksandra Šapića da preuzme tu organizaciju u beogradskom SNS". Dodaje da SNS neće dopustiti epilog koji bi omogućio opoziciji da kupi političke poene i da Stefanović nema frakcijski potencijal da pocepa SNS.
Novinar i programski direktor Demostata Zoran Panović smatra da je cela priča sa ostavkom Nebojše Stefanovića na Glavnom odboru Srpske napredne stranke (SNS) "završena vrlo elegantno" i da je kada se radi o "gunguli oko afere prisluškivanja predsednika Aleksandra Vučića, na neki način s te strane Stefanović pomalo amnestiran, napravljen je prostor za Aleksandra Šapića da preuzme tu organizaciju u beogradskom SNS". Dodaje da SNS neće dopustiti epilog koji bi omogućio opoziciji da kupi političke poene i da Stefanović nema frakcijski potencijal da pocepa SNS.
„SNS je partija koja sigurno neće dopustiti neku vrstu epiloga u svom potencijalu da opozicija uživa u tome i kupi političke poene. U nekoj izbornoj fazi Vučić neće dozvoliti neka trvenja u stranci, kada se stranka apsolutno mobiliše“, ocenjuje Panović u N1 Studio Live.
Na pitanje da ako neko nije podoban da bude na čelu beogradskog odbora kako je podoban da bude ministar, Panović kaže da je „to taj apsurd, ali tu se niko specijalno ne pita osim Vučića, uticaj određenih likova u toj stranci se mistifikuje, to je apsolutno liderski ustrojena stranka“.
Dodaje da Stefanović nema neki jak frakcijski potencijal, u smislu da liderski ima snage da pocepa SNS na način na koji je bivši šef naprednjaka i predsednik države Tomislav Nikolić imao snage da pocepa radikale.
Na pitanje kako tumači Vučićevu izjavu sa Glavnog odbora da neće biti seče glava u stranci, on ocenjuje da je to „tehnologija vlasti“.
„Vučić vrlo dobro zna da je partija izvor legitimiteta, on do nje jako drži, i neće u partiji uraditi nikad ništa što bi njegovi politički protivnici mogli da iskoriste“, kaže Panović.
A kako gleda na ujedinjenje Aleksandra Šapića i njegovog SPAS-a sa SNS, Panović navodi da je jasno da je Šapić doveden zbog beogradskih izbora, kao i da je Beograd „simbolički i suštinski bitan za Vučića, ne samo što je glavni grad, već i što tu postoje projekti kao što je Beograd na vodi, sa kojim se Vučić identifikuje u svojoj istorijskoj misiji promene Srbije“.
Dodaje i da nije tajna da prema istraživanjima javnog mnjenja SNS ne stoji tako dobro u Beogradu kao u nekim drugim delovima Srbije, „i tu je urađeno jačanje partije pred beogradske izbore“ (ujedinjenje sa SPAS-om).
Ocenjuje da je ujedinjenje SNS i SPAS-a „dobar potez za SNS i za uozbiljavanje političke scene u Srbiji“.
„Suštinskih razlika između SNS i SPAS-a i nije bilo. Vučić i Šapić su uradili ono što je opozicija trebalo mnogo ranije da uradi, a ne da ovako gubi neku vrstu dinamike“, ukazuje Panović.
Ističe da opozicija treba da uradi ovo što su uradili SNS i SPAS samo na drugi način, od 15 aktera na toj sceni da se svede na tri-četiri“.
„Ujedinjenjem određenih entiteta, pokreta, partija to bi dobilo znatan kvalitet i uozbiljila se politička scena u Srbiji. Pitanje artikulacije je urgentno pitanje, a tu treba nova dinamika za koju ne vidim da može da se ostvari bez ujedinjenja. Opozcija ima isto odgovornost, ona mora da proba da motiviše i artikuliše te birače protiv Vučića“, ističe Panović.
A da li će doći do poboljšanja izbornih uslova, on smatra da izborni uslovi neće biti dobri za opoziciju.
„Neće biti suštinskih promena, opozicija mora da se uzda u svoje snage, pre svega u kontrolu biračkih mesta, u infrastrukturu, i ovo što ima medija da ih pametno iskoristi“, ukazuje Panović.
Poštovani pre kontaktiranja najljubaznije vas molimo da se upoznate sa našom politikom o privatnosti.
Gde ide svet i gde je Srbija u odnosu na taj svet? Šta je doneo globaliza...
Kvalitativni monitoring dve najgledanije emisije Radio-televizije Srbije (RTS), ...
Kao društvo ušli smo u neko stanje paroksizma u kome nismo vi&scar...
Iako su studentski protesti faktički stvorili veliki narodni pokret, ni on se j...
Plate zaposlenih u Srbiji među najnižima u regionu i Evropi Prose...
U svakom društvu, postoje teme koje se radije preskaču. Određen...
Cilj EU je jasan – neophodno je smanjiti zavisnost Evrope od Kine kada je ...
Na ulice Tirane je 13. maja izašlo više desetina hiljada ljudi koj...
U junskom istraživanju crnogorskog Centra za demokratiju i ljudska pr...
2025. Sva prava zadržana.
Zabranjeno je svako kopiranje sadržaja sajta.