Istraživanja / Trgovina sa Rusijom

Uprkos postojanju kulturnih veza s Rusijom, trgovinski odnosi između Srbije i Ruske Federacije su istorijski gledano mnogo slabiji, i to zbog geografskih aspekata, troškova transporta, male veličine ruske privrede i nedostatka diversifikacije uvoza iz Rusije.

Trgovina sa Rusijom

Istraživanja / Trgovina sa Rusijom

Uprkos postojanju kulturnih veza s Rusijom, trgovinski odnosi između Srbije i Ruske Federacije su istorijski gledano mnogo slabiji, i to zbog geografskih aspekata, troškova transporta, male veličine ruske privrede i nedostatka diversifikacije uvoza iz Rusije.

autor teksta
Evropski parlament | Demostat | Beograd 18. Jan 2018 | Istraživanja

Iako je ukupno gledano Rusija drugi po veličini trgovinski partner Srbije (druga po vrednosti uvoza iz Rusije, a treća po vrednosti izvoza), od ukupne trgovine Srbije u 2016, svega 6,76% je bilo s Rusijom (prema podacima baze podataka UN Comtrade), što je neznatno više u odnosu na 5% s Bosnom i Hercegovinom. Međutim, postoji definitivan trend rasta izvoza Srbije u Rusiju, čija je vrednost porasla za 352,7% od 2005. do 2016 (od zaista niske početne tačke), iako je uvoz iz Rusije stagnirao, a trgovina u oblasti energetike čak zabeležila i oštar pad.

Ovaj trend povećanja izvoza prema istoku će se možda nastaviti, budući da je srpska vlada 2016. započela formalne pregovore s Evroazijskom ekonomskom zajednicom (EAEZ) koju predvodi Rusija o sklapanju Sporazuma o slobodnoj trgovini (FTA). Takav sporazum bi predstavljao dopunu ugovora o slobodnoj trgovini potpisanog 2000. između Beograda i Moskve, a koji bi omogućio Rusiji i drugim zemljama članicama Evroazijske ekonomske zajednice lakši pristup tržištima na Balkanu. Međutim, kad je reč o Srbiji, pozitivni efekti Sporazuma o slobodnoj trgovini su mnogo neizvesniji: Kazahstan je jedina druga članica Evroazijske ekonomske zajednice s kojom Srbija ima trgovinske odnose (10. zemlja po uvozu iz Srbije, s beznačajnih 0,9% ukupnog uvoza), pa nije jasno kakve će koristi doneti proširenje trgovine s Belorusijom, Jermenijom i Kirgistanom. Ne samo to, zaključivanje Sporazuma o slobodnoj trgovini s Evroazijskom ekonomskom zajednicom može imati dalekosežne posledice po Srbiju u smislu njenih obaveza prema Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju s Evropskom unijom, s obzirom na sukob između ta dva bloka u vezi sa spoljnim carinskim tarifama i primenom pravila o poreklu robe.   

U stvarnosti, čini se da Sporazum o slobodnoj trgovini s Evroazijskom ekonomskom zajednicom počiva na jednoj industriji u Srbiji, automobilskoj industriji, a naročito na jednom igraču, Fiatu, i njegovoj želji da uđe na evroazijsko tržište. Fiat je dugo prisutan u Srbiji, udruživši se 1954. s proizvođačem automobila Zastava kako bi proizveo Fiat 600s u Zastavinoj fabrici (Upchurch i Marinković, 2011). Sporazum o slobodnoj trgovini bi omogućio Fiatu da prevaziđe zastoj u izvozu u Rusiju tako što bi u Kragujevcu proizvodio automobile isključivo za izvoz u Evroazijsku ekonomsku zajednicu i dobio ulaz na tržište Jermenije i Kazahstana. Ali čak bi i ta povlastica bila skupo plaćena, pošto pregovarači Evroazijske ekonomske zajednice insistiraju na uzajamnim kvotama u vezi s ruskim proizvođačem automobila Ladom, što bi značilo da bi za svaki Fiat izvezen u Evroazijsku ekonomsku zajednicu morala biti uvezena jedna Lada.

Van okvira automobilskog sektora, zemlje Evroazijske ekonomske zajednice, a naročito Rusija, nepopustljive su po pitanju ograničenja opsega primene Sporazuma o slobodnoj trgovini. Srpski ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić u jednom intervjuu za radio B92 u junu 2016. izjavio je da je Rusija uništila svaku nadu za povlašćeni tretman šećera, cigareta ili vina iz Srbije, pošto želi da „zaštiti sopstvenu proizvodnju” (Beograd očekuje sporazum o slobodnoj trgovini s Evroazijskom unijom 2016). Dok postojeći bilateralni Sporazum o slobodnoj trgovini između Srbije i Rusije obuhvata 99% bilateralne trgovine (Torralba, 2015), moguće je da prošireni sporazum s Evroazijskom ekonomskom zajednicom neće doprineti liberalizaciji, već da će je na neke načine i ograničiti.

Zaista, ključno pitanje u trgovini između Rusije (EAEZ) i Srbije jeste pitanje energije, pošto je to sektor u kom već postoji bliska saradnja i sporazumi koji su izvan formalnih trgovinskih sporazuma i koji dominira trgovinskim odnosom ovih dveju zemalja (Slika 2). Srbija se kao i u svojim odnosima s Evropskom unijom, u velikoj meri oslanja na uvoz energije iz Rusije i Kazahstana: prema projektu MIT OEC, Srbija ne samo da najviše uvozi naftu (kako sirovu, tako i prerađenu), već je 81% uvezene sirove nafte u 2014. došlo iz Rusije (a još 16% iz Kazahstana), a i 19% prerađene nafte takođe je uvezeno iz Rusije. Kada se tome doda uvoz prirodnog gasa (od kog 78% dolazi iz Rusije i koji, uprkos percepciji prijateljstva, Srbija plaća po najvećoj ceni u odnosu na sve druge kupce), sirovine čine 12,8% ukupnog uvoza u Srbiju (i time zemlje članice Evroazijske ekonomske zajednice čine 9% ukupnog uvoza Srbije samo na osnovu svog učinka u energetskom sektoru). Isto tako, energija je glavna komponenta ulaganja u Srbiju, vezujući Rusiju i Srbiju na način na koji to druga roba ne čini. 

 

 

Komentari

Poštovani pre kontaktiranja najljubaznije vas molimo da se upoznate sa našom politikom o privatnosti.

Istraživanja
Vlast?-Nezadovljstvo/ Institucije?-nepoverenje/ Život?-Zadovoljstvo  2. deo istraživanja
Vlast?-Nezadovljstvo/ Institucije?-nepoverenje/ Život?-Zadovoljstvo 2. deo istraživanja

Na prethodnoj prezentaciji osnovnih nalaza istraživanja Demostata istakli smo k...

Vlast?-Nezadovljstvo/Institucije?-nepoverenje/Život?-Zadovoljstvo
Vlast?-Nezadovljstvo/Institucije?-nepoverenje/Život?-Zadovoljstvo

Ovaj naš narod bez vođe ne zna ni šta će ni kuda će. Ne može b...

Predstavljanje rezultata  istraživanja javnog mnjenja  istrazivačko-izdavačkog  centra Demostat
Predstavljanje rezultata istraživanja javnog mnjenja istrazivačko-izdavačkog centra Demostat

Teme: - Odnos građana prema otvaranju rudnika litijuma I protestima - Odnos g...

Demostatovo istraživanje javnog mnjenja Srbije
Demostatovo istraživanje javnog mnjenja Srbije

Istraživanje je usmereno na nekoliko oblasti: „Lice života“ - kak...

Javno mnenje građana u regionu Beograd - Decembar 2022.
Javno mnenje građana u regionu Beograd - Decembar 2022.

Prezentaciju osnovnih nalaza istraživanja možete preuzeti ovde (.pdf)...

demostav
NAJČITANIJE
Ko koliko zarađuje u Evropi
Ko koliko zarađuje u Evropi

Plate  zaposlenih u  Srbiji među najnižima u regionu i Evropi Prose...

NATO od Srbije udaljen tri godine
NATO od Srbije udaljen tri godine

  U svakom društvu, postoje teme koje se radije preskaču. Određen...

Albanija: Izbori na najvećoj evropskoj plantaži marihuane
Albanija: Izbori na najvećoj evropskoj plantaži marihuane

Na ulice Tirane je 13. maja izašlo više desetina hiljada ljudi koj...

Gde u Evropi ima litijuma i zašto se ne eksploatiše?
Gde u Evropi ima litijuma i zašto se ne eksploatiše?

Cilj EU je jasan – neophodno je smanjiti zavisnost Evrope od Kine kada je ...

Predsednik Demokrata Crne Gore ekskluzivno za Demostat
Predsednik Demokrata Crne Gore ekskluzivno za Demostat

  U junskom istraživanju crnogorskog Centra za demokratiju i ljudska pr...

2024. Sva prava zadržana.
Zabranjeno je svako kopiranje sadržaja sajta.

UŽIVO
Ovaj sajt koristi "kolačiće" kako bi se obezbedilo bolje korisničko iskustvo. Ako želite da blokirate "kolačiće", molimo podesite svoj pretraživač.
Više informacija možete naći na našoj stranici Politika privatnosti