Pobedom SNS na lokalnim izborima u Beogradu, gotovo sa natpolovičnim brojem glasova, zaokružena je homogenizacija, koncentracija i hegemonizacija vlasti.
Pobedom SNS na lokalnim izborima u Beogradu, gotovo sa natpolovičnim brojem glasova, zaokružena je homogenizacija, koncentracija i hegemonizacija vlasti.
Naprednjaci kontrolišu gotovo sve lokalne samouprave. Poneko opštinsko ostrvo samo naglašava njihovu dominaciju. Oni imaju apsolutnu većinu u pokrajini Vojvodini, upravljaju zakonodavnom vlašću i obema polugama dvoglave egzekutive - vladom i funkcijom šefa države. Time su politika i vlast homogenizovani. Nema prepreka za sprovođenje izbornih obećanja i “vađenja” na pritiske opozicije i nepouzdane koalicione partnere.
Personalizacija politike uz snažne podsticaje institucionalnog dizajna skoncentrisali su vlast u rukama lidera naprednjaka i šefa države. Lična harizma, niz izbornih pobeda, utrenirana partijska mašinerija, piramida odborničkih i poslaničkih grupa, srasle funkcije šefa partije i države definitivno su učvrstile A.Vučića kao figuru koja usmerava odlučivanje i upravljanje političkim procesima.
Pobeda u Beogradu, poslednjem uporištu opozicije, učvršćuje trend iz svih prethodnih izbora. SNS ima potencijale da iz dominantne preraste u neku vrstu partije hegemona. Efekat pobednika širiće njen koalicioni i ucenjivački potencijal. Personalno - naprednjaci će biti privlačni za nove ugledne, uticajne ljude iz raznih struktura, od politički neangažovanih do partijskih konvertita. Politički - mnoge partije će tražiti pokroviteljstvo naprednjačkog kišobrana priznajući i jačajaći njihovu funkciju partije hegemona.
Takva moć je izazov demokratiji i zov autoritarizmu. A.Vučić, šire naprednjaci, ajd i koalicioni partneri, biće odgovorni i krivi svima i za sve. Potrebno je nemerljivo više tolerancije, nego trijumfa pobednika; bržeg ispunjavanja obećanog, nego novih obećanja; senzibilnosti i sluha za kritike manjine, nego pokazivanja da je vlast uvek i u svemu u pravu; veštine da moć i apsolutna vlast ne prodube podele, nego gradi konsenzus. Kosovo, Ustav, evrointegracije ... testovi su koji će vlast i opozicija polagati sutra.
Porazom opozicija mora da se pripremi na višegodišnje apstiniranje od vlasti. Za partije je to velika trauma. Političare, još više. Tolika da, ako “na ranu ne stave ljutu travu”, mogu doživeti političku smrt. Gorki lek mora biti koktel: penzionisanja istrošenih lidera, lansiranje novih političara a ne recikliranje, ukrupnjavanje u jaku, stabilnu partiju, a ne široke saveze bez identiteta, priznanja da nije problem samo u izbornim uslovima i odsustvu iz medija. Koktelu treba neizostavno dodati i suočavanje sa istinom da opozicija nema problem samo sa A.Vučićem, SNS i njihovim koalicionim partnerima. Njihov osnovni problem su birači. Nikada neće pobediti, ako ne ubede značajan deo naprednjačkih birača da glasaju za njih. Za tako šta potrebno je više od fascinacije Vučićem. Potreban je program, nova politika i ponašanje koje ni po čemu neće ličiti na estradizaciju i tabloidizaciju politike.
Poštovani pre kontaktiranja najljubaznije vas molimo da se upoznate sa našom politikom o privatnosti.
Kada govorimo o perspektivama za širenje vojnih operacija i okupaciju Ukr...
Razlog za pisanje ovog teksta je kriza levice i , kada je reč o Srbiji , saznan...
Posle prošlogodišnjeg briljantnog uspeha kineske diplomatije u pom...
Pošteno rečeno, ništa u ovoj kampanji uoči predizborne kampanje ...
U tom vakuumu postoji samo Vučić, koji za nepunih 50 dana imao 32 nastupa na t...
Plate zaposlenih u Srbiji među najnižima u regionu i Evropi Prose...
U svakom društvu, postoje teme koje se radije preskaču. Određen...
Na ulice Tirane je 13. maja izašlo više desetina hiljada ljudi koj...
Cilj EU je jasan – neophodno je smanjiti zavisnost Evrope od Kine kada je ...
U junskom istraživanju crnogorskog Centra za demokratiju i ljudska pr...
2025. Sva prava zadržana.
Zabranjeno je svako kopiranje sadržaja sajta.